World Fantasy Award Winners Announced

Tweet about this on Twitter2Share on Facebook0Share on Google+4Share on StumbleUpon0

At the annual World Fantasy Awards Convention in San Diego, California, the winners of the World Fantasy Award were announced this weekend. The annual event, which started in 1975, included special guests Jo Fletcher, Neil Gaiman, Parke Godwin, Shawna McCarthy, and Ruth Sanderson with author Connie Willis serving as the toastmaster.

Below is the full list of nominees and winners.

BEST NOVEL

  • Winner: Who Fears Death, Nnedi Okorafor  (DAW)
  • Zoo City, Lauren Beukes (Jacana South Africa; Angry Robot)
  • The Hundred Thousand Kingdoms, N.K. Jemisin (Orbit)
  • The Silent Land, Graham Joyce (Gollancz; Doubleday)
  • Under Heaven, Guy Gavriel Kay (Viking Canada; Roc; Harper Voyager UK)
  • Redemption In Indigo, Karen Lord (Small Beer)

BEST NOVELLA

  • Winner: “The Maiden Flight of McCauley’s Bellerophon,” Elizabeth Hand (Stories: All-New Tales)
  • Bone and Jewel Creatures, Elizabeth Bear (Subterranean)
  • The Broken Man, Michael Byers (PS)
  • The Thief of Broken Toys, Tim Lebbon (ChiZine)
  • “The Mystery Knight,” George R.R. Martin (Warriors)
  • “The Lady Who Plucked Red Flowers beneath the Queen’s Window,” Rachel Swirsky (Subterranean Summer 2010)

BEST SHORT FICTION

  • Winner: “Fossil-Figures,” Joyce Carol Oates (Stories: All-New Tales)
  • “Beautiful Men,” Christopher Fowler (Visitants: Stories of Fallen Angels and Heavenly Hosts)
  • “Booth’s Ghost,” Karen Joy Fowler (What I Didn’t See and Other Stories)
  • “Ponies,” Kij Johnson (Tor.com 11/17/10)
  • “Tu Sufrimiento Shall Protect Us,” Mercurio D. Rivera (Black Static 8-9/10)

BEST ANTHOLOGY

  • Winner: My Mother She Killed Me, My Father He Ate Me, Kate Bernheimer, ed. (Penguin)
  • The Way of the Wizard, John Joseph Adams, ed. (Prime)
  • Haunted Legends, Ellen Datlow & Nick Mamatas, eds. (Tor)
  • Stories: All-New Tales, Neil Gaiman & Al Sarrantonio, eds. (Morrow; Headline Review)
  • Black Wings: New Tales of Lovecraftian Horror, S.T. Joshi, ed. (PS)
  • Swords & Dark Magic, Jonathan Strahan & Lou Anders, eds. (Eos)

BEST COLLECTION

  • Winner: What I Didn’t See and Other Stories, Karen Joy Fowler (Small Beer)
  • The Ammonite Violin & Others, Caitlín R. Kiernan (Subterranean)
  • Holiday, M. Rickert (Golden Gryphon)
  • Sourdough and Other Stories, Angela Slatter (Tartarus)
  • The Third Bear, Jeff VanderMeer (Tachyon)

BEST ARTIST

  • Winner: Kinuko Y. Craft
  • Vincent Chong
  • Richard A. Kirk
  • John Picacio
  • Shaun Tan

SPECIAL AWARD, PROFESSIONAL

  • Winner: Marc Gascoigne, for Angry Robot
  • John Joseph Adams, for editing and anthologies
  • Lou Anders, for editing at Pyr
  • Stéphane Marsan & Alain Névant, for Bragelonne
  • Brett Alexander Savory & Sandra Kasturi, for ChiZine

SPECIAL AWARD, NON-PROFESSIONAL

  • Winner: Alisa Krasnostein, for Twelfth Planet Press
  • Stephen Jones, Michael Marshall Smith, & Amanda Foubister, for Brighton Shock!: The Souvenir Book Of The World Horror Convention 2010
  • Matthew Kressel, for Sybil’s Garage and Senses Five Press
  • Charles Tan, for Bibliophile Stalker
  • Lavie Tidhar, for The World SF Blog
Click on a tab to select how you'd like to leave your comment

Speak Your Mind

*